Asociația Moldox, în persoana membrilor fondatori, își exprimă poziția fermă și condamnă orice tip de abuz și violență. Drept reacție la mesajele apărute în spațiul digital, prin care unul dintre membrii fondatori ai Asociației este acuzat de abuz și violență sexuală, Asociația aduce la cunoștința publicului despre excluderea scriitorului Vasile Ernu din organizație și din poziția de moderator al panelurilor de discuție din cadrul festivalului anual de film documentar și schimbare socială Moldox.
Aceste acțiuni au survenit drept urmare la mărturiile mai multor femei, apărute în cadrul unei postări pe rețeaua socială Facebook, începând cu data de 15 iunie 2025, prin care femeile îl acuză pe scriitorul Vasile Ernu de manipulare, abuz și violență sexuală.
Aliniate și aliniați cu valorile care stau la baza Asociației Moldox, condamnăm ferm orice act de nerespectare a consimțământului, drepturilor și libertăților omului. De la fondarea Asociației în 2017 și până în prezent, prin toate acțiunile sale, echipa Asociației a tins să demonstreze profesionalism și să apere echitatea, libertatea de exprimare și incluziunea.
Rămânem deschise și deschiși la dialog, fidele și fideli scopului de a continua lupta, prin artă și film, pentru democrație, pace și o societate mai bună.